- Nikolay Naumov
- Managment
- Посещения: 2854
СТРАТЕГИЯ
за развитието на Философски факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски"
Философският факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" е сред водещите хуманитарни образователни и научни центрове в България. Със специалностите, които предлага, той все повече привлича интереса на желаещите от югозападния регион, страната и множество страни от Европа и други части на света да получат висше образование в ЮЗУ "Н. Рилски". Развитието на образователната и научна дейност във факултета се основава на европейските, държавните и университетските документи и стандарти, които определят политиките в областта на висшето образование. Основополагащи сред тях са Декларацията за развитие на общоевропейско пространство за висше образование "Болонският процес 2020 година - Европейското пространство за висше образование в новото десетилетие" и актуализираната "Стратегия за развитие на Югозападния университет "Неофит Рилски" 2012-2020 година".
I. МИСИЯ, ВИЗИЯ И СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ
Мисията на академичния състав на Философски факултет е да предоставя високо качествено висше образование, което да осигурява успешна професионална и личностна реализация на завършилите студенти и докторанти; да спомага за развитието на образователния, научния, социално-културния и икономическия потенциал на Република България. В резултат на осъществявания образователен и научноизследователски процес Философският факултет се стреми да подготвя висококвалифицирани кадри в професионалните направления Философия, Психология, Социология и Политически науки, които притежават нови знания, умения и компетенции и са готови да се самоусъвършенстват, чрез надграждане и учене през целия живот.
Визията на Философския факултет е свързана с утвърждаването му като образователно-научно звено, което има водещо място в хуманитарното знание в национален мащаб и се превръща във все по-уважавано на европейско равнище. Факултетът развива своите образователни програми в съответствие с обществените потребности и международните стандарти за качество. Научните изследвания са ориентирани към проблемни области с актуална значимост и широк международен отзвук, водещи към все по-висока национална и международна видимост на академичния състав и факултета като цяло.
Стратегическата цел на Философския факултет е да осъществява качествени научни изследвания на високо международно ниво, както и да предлага и гарантира образование на студентите и докторантите, което да им осигури необходимите знания, умения и компетентности за успешна професионална и личностна реализация в икономиката на знанието и глобализиращото се общество.
Постигането на тази цел е възможно чрез:
II. ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Качеството на образованието на студентите и докторантите във факултета се гарантира чрез съобразяване с националните и международните стандарти и добри практики.
Основните задачи за развитие на образователните дейности включват:
Постигането на тези задачи в дейността на факултета се основава на:
III. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
Развитието на научноизследователската работа във Философския факултет отчита както основните национални и европейски стратегически документи, така и перспективите пред социално-икономическото развитие на България, научните приоритети на ЕС, установените научни традиции и реалните изследователски възможности на факултета и на Югозападния университет.
Приоритетните задачи, които стоят пред академичния състав на факултета са:
IV. МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Международното сътрудничество на Философския факултет все повече определя цялостната му дейност и развитие. То акцентира върху реализирането на инициативи, които утвърждават мястото на факултета в европейското образователно и научноизследователско пространство.
Приоритети в развитието на международното сътрудничество са:
V. ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА И С ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА КАДРИ
Сътрудничеството на Философския факултет с държавните и общинските институции, неправителствените организации, представители на обществеността и потребителите на кадри е основен приоритет в неговата дейност.
Главни задачи за развитие на тази дейност са:
Стратегията е приета с Решение на Факултетния съвет на Философски факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", Протокол № 14 от 13.02.2016 г.
Заместник-декан
Научно-изследователска дейност
Проф. д.н. Валентина Миленкова
Кабинет: 1351
GSM: +359-887 91 70 44
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Приемно време: понеделник - 11.00 ч. - 13.00 ч.
Заместник-декан
Кабинет: 1495
GSM: +359-885 92 87 07
e-mail: PТози имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Приемно време:
вторник - 12.30 ч. - 14.30 ч.
КАТЕДРА „ФИЛОСОФСКИ И ПОЛИТИЧЕСКИ НАУКИ“
Катедра „Философски и политически науки“ се състои от 17 преподаватели: трима професори, шестима доценти, четирима главни асистенти и четирима асистенти, двама доктори на науките.
Катедрата осигурява обучението в специалност „Философия“ и специалност „Политология“ – ОКС „Бакалавър“ и „Магистър“ и ОНС „Доктор“.
Катедрата организира обучението по пет магистърски програми: „Социални и културни политики на Европейския съюз“, „Практическа философия“, „Гражданско образование“, „Философия“, „Философия и психоанализа“.
Катедрата обучава докторанти по „Политология“, „Социална философия“, „История на философията“ и „Съвременни философски теории“.
Катедрата провежда курс СДК, както и паралелно с основния курс обучение за придобиване на педагическа правоспособност – „Учител по Философия“ и „Учител по Гражданско образование“.
Към катедрата функционират „Център за немски идеализъм“ (http://zdi.swu.bg/), „Център по философия и психоанализа“ и „Център за изследвания и разпространение на политически и философски идеи" (www.centrerdppi.com), който издава, имащото международен редакционен съвет, научно електронно списание Notabene (www.notabene-bg.org), индексирано в европейската база за научни данни ERIH PLUS.
Ежегодно се организират семинари и конференции, в които взимат участие, както членовете на катедрата, така и учени от страната и чужбина. Резултатите от конференциите се публикуват в сборници, издадени от престижни научни издателства.
Катедрата активно развива и научно-изследователската дейност на студентите от двете специалности чрез включването им в научни проекти. Резултатите от изследователската дейност на студентите са публикувани в поредица "Философски опити". Към катедрата са учредени философски клуб „Аргумент“, който издава ежегодно студентски философски вестник „Аргумент“, „Клуб на младия психоаналитик“ и „Клуб на младия политолог“, който организира дискусии и срещи с изтъкнати политици и политически анализатори.
От 2010 г. катедрата издава Годишник на Катедра „Философски и политически науки“.
В рамките на Програма „Еразъм Плюс“ студенти и преподаватели от катедрата активно участват в международен студентски и преподавателски обмен.
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/philosophyinswu